3.09.2016

kryjówka - tajemnicza wyspa w centrum miasta


O tym wyjątkowym miejscu wspominałam w styczniu zapraszając na jego otwarcie.  Dziś chciałabym Wam pokazać pełne oblicze KRYJÓWKI, miejsca będącego swego rodzaju opowieścią o architekturze...

Od kwietnia do grudnia 2015 roku wraz z Fundacją Open Mind organizowałam projekt "KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń", który pozwalał na nawiązanie partnerskiej współpracy  między dziećmi a uznanymi polskimi projektantami, architektami, ceramikami i ilustratorami. Dziecięce prace stały się dla profesjonalistów punktem wyjścia, a przede wszystkim inspiracją do dalszej, indywidualnej już pracy nad koncepcjami nowych, wyjątkowych przedmiotów użytkowych. Wszystkie koncepcje i projekty możecie obejrzeć na stronie internetowej [KLIK]. Jeden z warsztatów poprowadzili chłopaki z pracowni PORT, Józef Franczok i Marcin Kolanus, dla których stworzenie programu zajęć jak sami twierdza stanowiło swego rodzaju wyzwanie.

"Kiedy Fundacja OPEN MIND postawiła przed nami zadanie opowiedzenia dzieciom o architekturze, sami musieliśmy na nowo uświadomić sobie czym ona właściwie jest. Chcieliśmy opowiedzieć zrozumiale i w sposób prosty, co spowodowało, że w brzmieniu tego słowa usłyszeliśmy nowe nuty. Zastanawialiśmy się kiedy po raz pierwszy spotkaliśmy się z architekturą w dzieciństwie. We wspomnieniach pojawiły się szałasy nad rzeką, drzewa, zapach drewna z budowlanych palet na końcu ulicy, ziemianka, namiot z koca, „sztapel” za stodołą. To stawało się „bazą”, miejscami tylko naszymi, własnymi, gdzie mogliśmy być samodzielni i które należały do nas, gdzie dorosły nie wchodził. Tam pojawiały się pierwsze architektoniczne doznania: faktury, zapachy, planowanie i konstruowanie."


Tak właśnie pojawił się temat "KRYJÓWKI". Podczas dwuetapowych warsztatów dzieci zagłebiły się w tajniki pracy architekta, a przede wszystkim stworzyły makietę własnej kryjówki 1:1. Miały do dyspozycji m.in. kartony, kleje, papier, tkaniny, gałęzie i szyszki. Przez wykorzystanie tych prostych materiałów, udało się oddać namiastkę naturalnego środowiska - łąki, lasu, pustyni czy pola. Dzieciaki poczuły moc, sprawczość i realność swoich założeń. Realność tym większą, że z pomocą przyszła Europejska Stolica Kultury z miejscem i możliwością wybudowania kryjówki, a także firma HABE Kinga Kosińska właściciel marki FAM FARA, czyli generalny wykonawca koncepcji. Dzięki współpracy dorosłych i dzieci udało się przekuć wizję w rzeczywistość.
 


Połączenie doświadczenia profesjonalistów i nieograniczonej wyobraźni dzieci przyniosło niesamowite efekty. We wrocławskiej BARBARZE, czyli w infopunkcie Europejskiej Stolicy Kultury powstała kryjówka, którą członkowie pracowni PORT nazywają opowieścią o architekturze. Prostą i klarowną konstrukcją naprzemiennie poukładanych belek drewnianych. „Sztapel” drewna, na którego wierzchu jest „baza”. Jego niepodocinane elementy, wystające poza ortogonalny obrys tworzą takie pojęcia jak: schody, dach, odbijacz, a wyjęte lub wydrążone belki: wejścia, okna, odsłuchy, tunele. Nie ma tu doklejek i dostawek, jest: grawitacja, belka, wspornik, dźwignia - proste fizyczne zasady, jeden naturalny i pachnący materiał. Kryjówka to natura, która podkreśla i uwidacznia charakter przestrzeni architektonicznej oraz światła, które w nią wpada. Wysokie brzozy potęgują wysokość sali, łapiące światło rośliny pokazują jego barwy i kierunek, a  faktury i cienie kamieni mają w sobie mrok oraz szorstkość. Kasztany pozwalają na zabawę kształtem i wagą, stają się też naturalną pufą dopasowując się ciała. 

Kryjówka to wielka mała architektura, z której dzieciaki mogą korzystać codziennie od 8:00 do 20:00 przy ul. Świdnickiej 8c w BARBARA: infopunkt, kawiarnia, kultura.

Odwiedźcie to miejsce koniecznie! ;-)


2 komentarze:

  1. Wow! Wygląda świetnie i na pewno dzieciaki bawią się tam świetnie. Blog prowadzony przez osobę z pasją.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba każde dziecko marzy o takiej kryjówce. Szukałem czegoś podobnego do kupienia ale nie znalazłem :(

    OdpowiedzUsuń