1.23.2016

BASK


projekt: pracownia RTG w Bełchatowie, foto: Piotr Markiewicz 

O projekcie "KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń" wspominałam w ostatnim czasie wielokrotnie. W ramach tego przedsięwzięcia, dzieci pod okiem 15 uznanych projektantów, miały szansę stworzyć koncepcje przedmiotów użytkowych i poznać cały proces twórczy, który towarzyszy pracy każdego designera.

Jako jeden z pomysłodawców i koordynator drugiej edycji projektu do współpracy zaprosiłam następujących artystów: Oskara Ziętę, MALAFOR, Mariusza Gorzelaka, Barbarę Śniegulę, Kubasek Studio, Roberta Pludrę, Razy2, Izabelę Boloz, Joannę Rusin i Annę Lehmann, PORT, Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, PAPER HEROES, Olę Mirecką, Pracownię Jasiewicz oraz grupę BASK, czyli Agnieszkę Bar i Kamila Salanyka, którzy goszczą dzisiaj u mnie na blogu. Wszystko za sprawą inicjatywy zorganizowanej przez Blogi Wnętrzarskie, mającej na celu przedstawienie sylwetek projektantów zaangażowanych w projekt. Zachęcam do poznania ich wyjątkowej twórczości, jest o czym poczytać! :)

Agnieszkę i Kamila mieliście już szansę poznać, przy okazji publikacji wnętrza DOMU POD ŁODZIĄ. Znaleźli wtedy czas na krótką rozmowę, a że są wyjątkowo sympatyczną parą postanowiłam zadać im ponownie kilka pytań. Posłuchajcie co mają do powiedzenia :)

 
Piszecie, że BASK to połączenie różnych spojrzeń i dziedzin; z jednej strony architekt, a z drugiej projektantka wzornictwa z naciskiem na szkło. Jak wygląda Wasza praca nad projektem? 
BASK to przede wszystkim architektura, myślenie o przestrzeni, choć nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do niej. Angażujemy się w przedsięwzięcia, które wydają nam się interesujące, gdzie możemy odkryć i nauczyć się czegoś nowego.
Przystępując do projektu zaczynamy od zebrania wiedzy i informacji, które mogą nam się przydać. Robimy dogłębny research, analizujemy, zadajemy dużo otwartych pytań, definiujemy użytkownika-odbiorcę projektu i jego potrzeby. Punktujemy wiodące myśli, określamy cele i zarysowujemy oś - kręgosłup projektu. Działamy od ogółu do szczegółu.
Ja jako architekt odpowiadam przede wszystkim za rozwiązania funkcjonalne, przestrzenne oraz aspekty techniczne. Agnieszka jest najbardziej obecna w fazie przedprojektowej, przy badaniach i generowaniu pomysłów, oraz fazie finalnej projektu, w której szukamy odpowiednich detali i zestawień materiałów. Jednak na wszystkich etapach projektu konsultujemy się ze sobą, tak by całość była spójna ideowo i projektowo. 

Stanowicie bardzo zgrany duet! Widać, że skupiacie się przede wszystkim na człowieku, tak by w zaprojektowanej przez Was przestrzeni czuł się naturalnie i swobodnie.  
Tak, przychodząc do domu czy do mieszkania powinieneś czuć, że przychodzisz do siebie. To jest Twoja przestrzeń, z nią się identyfikujesz. Poruszasz się w niej naturalnie bo jest dostosowana do Twoich preferencji. Czujesz się w niej swobodnie, bo wspiera Twoją osobowość - są w niej Twoje barwy, zapachy i rekwizyty opowiadające Twoją historię. 

Podoba mi się takie podejście do architektury. Zauważyłam również, że dużo inspirujecie się naturalnym środowiskiem. W Waszych projektach konsekwentnie pojawia się drewno, biel, szarość i beże. To swego rodzaju dialog architektury z naturą? 
Środowisko naturalne ma dla nas bardzo duże znaczenie, jest ono przecież domem dla nas wszystkich. Świat przyrody ożywionej i nieożywionej pokazuje nam jak żyć w harmonii i ją budować. To chcemy przenosić do naszych projektów. Jest to pewien dialog, który odbywa się na wielu płaszczyznach, nie tylko tej wizualnej. 

Przy okazji rozmowy chciałabym poruszyć jeszcze temat projektu “KIDS DESIGN SPACE - dzieci projektują przestrzeń”. Powiedźcie, co skłoniło Was do udziału w tym przedsięwzięciu? 
Zdecydowaliśmy się na udział w projekcie ponieważ czuliśmy, że możemy się wiele nauczyć. To było również pole do pewnego eksperymentu, pracy z dziećmi, zabawy a także próby poszukania nowych rozwiązań i zastosowań - szkła w naszym wypadku. 

Udało się? 
Sądzę, że tak. Najistotniejszym elementem warsztatów było zapoznanie dzieci z charakterystycznymi właściwościami szkła oraz zanurzenie się w emocjach i wyobraźni. W końcowym efekcie powstało kilka ciekawych konstrukcji, wykorzystujących właściwości różnych szklanych elementów, takich jak lustra, rury, pręty, koraliki. Każda z nich jest abstrakcyjnym, pobudzającym wyobraźnię tworem, każdą można różnie interpretować. Powstały między innymi koncepty odbijające lub gromadzące światło, labirynty i małe laboratoria, czy obiekty o strukturach zaczerpniętych ze świata natury - jak pajęcze sieci. Na tej ostatniej postanowiliśmy się skoncentrować i stworzyć na jej podstawie projekt o nazwie “szklana tkanina”.
 
Czyli znowu fascynacja naturą. Opowiecie coś więcej o tym projekcie? 
„Szklana tkanina” jest otwartą kompozycją, która może rozrastać się w nieskończoność. W formie zasłony może posłużyć do dzielenia przestrzeni, zachowując transparentność i lekkość we wnętrzu. Natomiast utkane fragmenty w małej skali są interesującymi strukturami, z którymi można eksperymentować projektując np. lampy czy konstrukcje dla roślin. 


Zapowiada się imponująco. Mam nadzieję, że Wasz projekt stworzony wspólnie z dziećmi doczeka się szybkiej realizacji!


BASK to grupa, która łączy różne spojrzenia i dziedziny za sprawą współpracy architekta i założyciela Kamila Salanyka, projektantki wzornictwa Agnieszki Bar oraz zaprzyjaźnionych osób. Zajmujemy się projektowaniem przestrzeni i przedmiotów w różnych skalach. Projektowanie jest dla nas ciągłym procesem poszukiwania najbardziej optymalnych rozwiązań. Dochodzimy do nich, polegając w takim samym stopniu na dogłębnej analizie co intuicji. W naszej pracy najważniejszy jest człowiek – użytkownik, dążymy do tego aby w zaprojektowanej przez nas przestrzeni czuł się swobodnie. Szanujemy zastany kontekst i środowisko naturalne.

Kamil Salanyk – architekt i założyciel BASK. Do projektowania ma holistyczne podejście, pracuje zarówno w skali mikro jak i makro. Zaangażowany był w projekty budynków i wnętrz o różnej skali i funkcji. Studiował na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów.

Agnieszka Bar - projektantka szkła. Jest autorką krótkich serii przedmiotów użytkowych, angażuje się w projekty eksperymentalne, edukacyjne oraz w projektowanie dla przemysłu. Interesuje ją proces projektowy. Przez kilka lat współtworzyła Grupę Wzorowo. Jej projekty były nagradzane w krajowych i międzynarodowych konkursach oraz prezentowane podczas festiwali i targów designu, m. in.: DMY w Berlinie, Salone del Mobile w Mediolanie, London Design Festival czy Łódź Design Festival. Studiowała sztuki użytkowe na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie oraz w Technic University w Libercu. Jest dydaktykiem w Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego na wrocławskiej ASP.

www.baskgrupa.pl
www.facebook.com/baskgrupa

♡♡♡ 

InstagramFacebook | Pinterest

2 komentarze:

  1. Ten kids design space powinni jakoś skomercjalizować w formie zabawek dla dzieci, bo kreatywnością cały czas zaskakują :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z przyjemnością przeczytałam oba wywiady z grupą BASK. Z profesjonalistami czasami jest ten problem, że „wiedzą lepiej” i na siłę chcą przepchnąć własna wizję, bez zastanowienia się nad potrzebami zleceniodawcy. W tym wypadku tego nie ma – grupa realizuje własny projekt, ale jednocześnie nie zapominając, że dom ma służyć przede wszystkim człowiekowi. Jest prostota, minimalizm, ciekawe detale i odwołania do natury, czyli wszystko to, czego sama szukam w nowoczesnych projektach. A jeśli włączyć do tego dziecięcą wyobraźnię, może wyjść z tego coś naprawdę niesamowitego!

    OdpowiedzUsuń